Leczenie bezsenności Rzeszów
Oferujemy leczenie bezsenności Rzeszów dostosowane do Twojego indywidualnego trybu życia. Omawiana terapia nie musi od razu oznaczać konieczności stosowania specjalistycznych leków farmakologicznych. Wręcz przeciwnie! Mimo wieloletniego doświadczenia w psychiatrii stawiamy przede wszystkim na metody naturalne, które pozwalają zrozumieć problem i wykluczyć go na stałe. Podobne podejście przyjmujemy przy leczeniu zaburzeń lękowych, stresu czy nerwicy. W każdym przypadku stawiamy przede wszystkim na Ciebie i Twój komfort.
Skuteczną metodą leczenia bezsenności jest też terapia poznawczo-behawioralna – jej efekty zostały udowodnione w wielu wartościowych badaniach naukowych. Złagodzić objawy bezsenności u niektórych pacjentów może też wprowadzenie pozytywnych zmian w codziennym stylu życia, w tym w diecie i aktywności fizycznej. Doskonałe mogą okazać się także tajniki radzenia sobie ze stresem, systematyczne wyciszanie np. dzięki medytacji czy wykluczenie używek. Nie ma „najlepszego sposobu leczenia bezsenności”. Do zastosowania terapii konieczne jest zdiagnozowanie, na jaki rodzaj bezsenności cierpisz – przygodną, krótkotrwałą czy przewlekłą. Dopiero na tej podstawie możliwe jest wdrożenie efektywnego leczenia.
Kiedy mówimy o bezsenności?
Przed rozpoczęciem leczenia bezsenności zaprosimy Cię na konsultację psychiatryczną, podczas której zostanie przeprowadzony wywiad. Zapytamy Cię m.in. o to, czy problemy ze snem pojawiają się sporadycznie, czy stały się w Twoim życiu normą, a także jak dotychczas sobie z nimi radziłeś. Istotne będą także informacje na temat Twojej codzienności, przyjmowanych leków, ewentualnych lęków oraz trybu pracy. Powodem bezsenności najczęściej jest stres, który nie pozwala na spokojny sen i regenerację, aby jednak postawić prawidłową diagnozę, warto kierować się kryteriami International Classification of Sleep Disorders i Research Diagnostic Criteria for Insomnia. Według nich pacjent musi doświadczać co najmniej jednego z następujących objawów:
- uporczywe trudności w zasypianiu i utrzymaniu dobrej jakości snu;
- poranne zmęczenie i złe samopoczucie;
- nadmierna senność w ciągu dnia;
- wahania nastrojów;
- brak energii i motywacji do pracy;
- nadpobudliwość, impulsywność lub inne problemy behawioralne.