Leczenie zaburzeń urojeniowych
Leczenie zaburzeń urojeniowych polega dokładnie na leczeniu zaburzeń treści myślenia i postrzegania rzeczywistości. Pacjenci mają do czynienia z urojeniami, jeśli cierpią między innymi na schizofrenię, demencję starczą czy zespół świadomości (tzw. zespół splataniowy). Delirium tremens oraz odurzenie narkotykami i dopalaczami mogą być również odpowiedzialne za wywołanie tych zaburzeń. Jakie są w takim razie rodzaje urojeń?
- Urojenia prześladowcze – brak zdolności lub ograniczenie do krytycznej oceny rzeczywistości.
- Urojenia ksobne (inaczej urojenia odnoszące) – fałszywe przekonanie o tym, że jest się w centrum zainteresowania.
- Urojenia wielkościowe – przekonanie, które jest związane z aktualnym życiem społecznym i politycznym (np. liczy się władza, przywództwo, rządzenie).
- Urojenia nihilistyczne – zaliczają się do zaburzeń treści myślenia w połączeniu z hipochondrycznymi pomysłami, np. pacjent myśli, że jego ciało ulega rozkładowi.
- Urojenia hipochondryczne – przekonania, że w organizmie zachodzą pewne nieprawidłowości, które nie mają odzwierciedlenia w badaniach lekarskich.
Jak przebiega leczenie zaburzeń urojeniowych?
Metoda leczenia zaburzeń urojeniowych powinna być dobierana pod kątem danej choroby. Na przykład leki przeciwpsychotyczne w tabletkach lub dożylne są przeważnie stosowane w przypadku leczenia schizofrenii urojeniowej. Dlatego, jeśli zmagasz się z zaburzeniami urojeniowymi, nie zwlekaj! O zdrowie psychiczne należy tak samo dbać, jak o zdrowie fizyczne. Umów się na wizytę z lek. med. Łukaszem Filipowskim na konsultację psychiatryczną w prywatnym gabinecie psychiatrycznym w Rzeszowie!